کاربرد شیر برقی پنوماتیک چیست؟ | 15 نوع شیربرقی

یکی از سوالات همیشگی پاسخ داده نشده در پنوماتیک کاربرد شیر برقی پنوماتیک در انواع مختلف آن است. انواع شیر های برقی که میتوان برای هوای فشرده به کار برد زیاد است و در انواع مختلف برنجی، آلومینیومی، استیل، نرمال اوپن، نرمال کلوز، دو جهته، سه جهته، شیر پنوماتیک ایزو و…موجود میباشد؛ اما موضوع خاصی که میخواهیم در این مقاله همراه با شما بررسی کنیم کاربرد شیر برقی پنوماتیک در انواع مختلف میباشد که مسئول جهت دهی به جریان هوای فشرده در سیستم های پنوماتیکی هستند و تیپ طراحی کتابی یا ایزو دارند.

برای مقایسه، مشاهده قیمت و خرید انواع شیر برقی پنوماتیک به صفحه دسته بندی شیر برقی پنوماتیک پنوکالا مراجعه نمایید.

انواع شیر برقی پنوماتیک:

انواع شیر برقی پنوماتیک
 1. شیر برقی پنوماتیک 3/2
  1. شیر برقی پنوماتیک 3/2 کتابی
  2. شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی
  3. شیر برقی پنوماتیک 3/2 نامور
  4. شیر برقی پنوماتیک 3/2 ایزو
 2. شیر برقی پنوماتیک 5/2
  1. شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین
   1. شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین کتابی
   2. شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین نامور
   3. شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین ایزو
  2. شیر برقی پنوماتیک 5/2 دو بوبین
   1. شیر برقی پنوماتیک 5/2 دو بوبین کتابی
   2. شیر برقی پنوماتیک 5/2 دو بوبین ایزو
 3. شیر برقی پنوماتیک 5/3
  1. شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته (تمام بسته)
   1. شیر برقی پنوماتیک ایزو 5/3 وسط بسته (تمام بسته)
   2. شیر برقی پنوماتیک کتابی 5/3 وسط بسته (تمام بسته)
  2. شیر برقی پنوماتیک 5/3 P بسته (اگزاست باز)
   1. شیر برقی پنوماتیک ایزو 5/3 P بسته (اگزاست باز)
   2. شیر برقی پنوماتیک کتابی 5/3 P بسته (اگزاست باز)
  3. شیر برقی پنوماتیک 5/3 P به A و B
   1. شیر برقی پنوماتیک ایزو 5/3 P به A و B
   2. شیر برقی پنوماتیک کتابی 5/3 P به A و B

کاتالوگ: انواع شیر برقی شاکو تایوان

کاربرد شیر برقی پنوماتیک:

همان طور که انواع شیر برقی پنوماتیک در لیست بالا ذکر شد، هر کدام از این شیر برقی ها کاربرد متفاوتی نیز دارند؛ به طور کلی همه انواع شیر برقی های پنوماتیک برای کنترل و جهت دهی به هوای فشرده و در نهایت هدایت جریان سیال و نیرو به یک عملگر پنوماتیکی مورد استفاده قرار میگیرند.

خرید: انواع شیر برقی های پنوماتیک سانگو

در ادامه به بررسی جداگانه تک تک شیر برقی های پنوماتیک میپردازیم.

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 3/2 چیست؟

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 3/2

انواع شیر برقی پنوماتیکی 3/2 :

 • کتابی
 • کبریتی
 • ایزو

عملکرد هر سه تیپ یکی میباشد ولی برای شرایط و موقعیت های مختلف کاربرد های مختلفی دارند.

به طور کلی شیر برقی پنوماتیک 3/2 معمولا برای کنترل یک عملگر یا محرک پنوماتیکی سینگل اکت مثل سیلندر یک طرفه پنوماتیک به کار میرود.

شیر برقی پنوماتیک 3/2 دارای 1 پرت ورودی، یک پرت خروجی و یک پرت اگزاست میباشد که با ورود جریان به پرت P، هوای فشرده پشت پرت P محبوس میشود و به محض دریافت سیگنال برقی شیر برقی پنوماتیک 3/2 جریان هوا را از طریق پرت A به یک سوی سیلندر پنوماتیک یک طرفه هدایت میکند؛ در صورتی که جریان برق از بوبین شیر برقی پنوماتیک 3/2 قطع شود اسپول شیر برقی به حالت اولیه خود بازگشته و فنر سیلندر پنوماتیک یک طرفه باعث تخلیه هوای پشت پیستون از طریق پرت اگزاست شیر برقی میشود.

از شیر برقی پنوماتیک 3/2 میتوان برای کنترل برقی انگل ولو استفاده کرد.

خرید: شیر برقی 3/2 سایز 1/4 پنوماتیک

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی چیست؟

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی

عملکرد شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی دقیقا مشابه نوع کتابی آن است؛ شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی دارای یک پرت خروجی و دو ورودی هوا میباشد که به جهت قابلیت سری شدن آن به این شکل طراحی شده است و اگر قصد استفاده تکی داشته باشیم باید یکی از ورودی ها را با اتصال کورکن کور کنیم. اگزاست شیر برقی پنوماتیک 3/2 در بالای سی پی ام (CPM) قرار دارد پس پرت خاصی برای اگزاست وجود ندارد و هوا از بالای بوبین تخلیه میشود.

مزیت آن نسبت به شیر برقی پنوماتیک 3/2 کتابی در قابلیت سری شدن آن است و معمولا در مواقعی به کار میرود که نیاز به تک خروجی های قابل کنترل زیادی داشته باشیم.

در صورتی که چند شیر برقی 3/2 کبریتی را به شکل سری به هم کوبل کنیم دیگر نیازی نیست برای هر شیر به طور جداگانه ورودی بدهیم و کافیست به شیر برقی ابتدایی ورودی بدهیم و ورودی آخرین شیر برقی پنوماتیک 3/2 را کور کنیم.

خرید: شیر برقی پنوماتیک 2/2 کبریتی سایز 1/4 اینچ سانگو

نحوه با کارگیری و کوبل کردن شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی
نحوه سری کردن شیر برقی پنوماتیک 3/2 کبریتی

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین چیست؟

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/2

همانطور که در لیست انواع شیر برقی پنوماتیک مشاهده کردید، شیر برقی پنوماتیک 5/2 در دو نوع وجود دارد:

 • شیر برقی پنماتیک 5/2 تک بوبین
 • شیر برقی پنماتیک 5/2 دو بوبین (دوبل)

شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین معمولا برای کنترل عملگر های پنوماتیک کاربرد دارد. شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین دارای دو پرت خروجی سیال میباشد در نتیجه بر خلاف شیر برقی پنوماتیک 3/2 برای سیلندر پنوماتیک یک طرفه یا انگل ولو کاربرد ندارد. شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین برای سیلندر پنوماتیک دو طرفه یا دابل اکت استفاده میشود و با یک سیگنال برقی بین 12 تا 220 ولت کنترل میشود.

شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین دارای 1پرت ورودی هوا و 2 پرت خرجی به دو سر عملگر پنوماتیک مثل سیلندر است. در حالت عادی که بوبین شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین تحریک نشده است هوا به یک سمت سیلندر حرکت خواهد کرد و در حالت تحریک بوبین یا کویل، شیر برقی تغییر جهت داده و هوا به سمت دیگر سیلندر هدایت خواهد شد.

نکته:

 • نمیتوان با استفاده از شیر 5/2 تک بوبین شفت جک را در میانه نگه داشت.(بخش مربوط به شیر 5/3 وسط بسته را مطاعه کنید)
 • نمیتوان با استفاده از شیر 5/2 تک بوبین شفت جک را در باز ترین و بسته ترین حالت خود به مدت طولانی نگه داشت.(بخش مربوط به شیر 5/2 دو بوبین را مطاعه کنید)

خرید: شیر برقی 5/2 سایز 1/4 سانگو با یک سال گارانتی

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/2 دو بوبین چیست؟

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/2 دوبل

شیر برقی پنوماتیک 5/2 دوبل همانند مدل مشابه تک بوبین معمولا برای کنترل عملگر پنوماتیک مثل سیلندر به کار میرود اما یک تفاوت اساسی در ساختار و عملکرد آن با شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین وجود دارد، آن هم یک بوبین اضافه است!

شیر برقی پنوماتیک 5/2 تک بوبین برای باز گشت اسپول به حالت اولیه از یک فنر استفاده میکند در حالی که در ساختار شیر برقی پنوماتیک 5/2 دوبل در هیچ طرف اسپول، فنر به کار نرفته است؛ اسپول در شیر برقی پنوماتیک 5/2 دوبل در دو حالت میتواند قرار بگیرد که برای قرار گرفتن در هر یک از دو حالت نیاز به تحریک مغناطیسی-برقی بوبین دارد.

در نتیجه از شیر برقی پنوماتیک 5/2 دوبل میتوان برای نگه داشتن جک در باز ترین حالت و یا بسته ترین حالت برای مدت طولانی استفاده کرد، بدون اینکه بوبین شیر برقی داغ شده و خراب شود.

نکته:

 • نمیتوان با استفاده از شیر 5/2 دو بوبین شفت جک را در میانه نگه داشت.(بخش مربوط به شیر 5/3 وسط بسته را مطاعه کنید)

انواع شیر برقی پنوماتیک 5/3 چیست؟ (وسط بسته، باز یا شناور)

شیر برقی های پنوماتیک 5/3 کلا میتوانند در سه نوع فرمان مختلف وجود داشته باشند که به شرح زیر میباشد.

1. شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته (4V230-C) (کلیه پرت ها بسته)

2. شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط باز (وسط تحت فشار) (4V230-P) (پرت P به A و B باز)

3. شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط شناور (وسط اگزاست) (4V230-E) (پرت A و B به تخلیه باز)

کاربرد انواع شیر برقی پنوماتیک 5/3 چیست؟

شیر برقی های پنوماتیک 5/3 در انواع فرمان های 5/3 وسط بسته، 5/3 وسط باز و 5/3 وسط شناور کاربرد های مختلف و متفاوتی دارند. در حالت کلی کاربرد همه شیر برقی پنوماتیک های 5/3 برای کنترل جک یا انواع عملگر های پنوماتیک میباشد.

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط باز چیست؟

نقشه شیر برقی پنوماتیک وسط باز
نقشه شیر برقی پنوماتیک وسط باز

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط باز برای زمانی است که میخواهیم شفت جک تا محل مورد نظر با سرعت بیرون بیاید و سپس پس از یک مکث میلی ثانیه ای، دوباره شفت از آن قسمت مورد نظر تا انتها به آرامی و بدون لرزش باز شود.

نکته مهم : در استفاده از این فرمان 5/3 وسط باز شیر برقی پنوماتیک برخی فکر میکنند که بعد از سوئیچ شیر برقی به حالت وسط یعنی حالت (وسط باز) شفت جک در جای خود قفل میشود! این تصور کاملا اشتباه است.

چرا؟ چون در حالت وسط باز یعنی وقتی که پرت P به سمت پرت A و B باز باشد، فشار هوای برابری در دو سمت پیستون برقرار میشود در حالی که سطح مقطع پشت پیستون بزرگتر از سطح مقطع سمت شفت دار پیستون میباشد، به همین دلیل نیروی بیشتری از پشت به پیستون وارد میشود.

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته چیست؟

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته

شیر برقی با کد محصول 4V230-C به دلیل اینکه در حالت اسپول وسط (حالت بدون تحریک) کلیه پرت های شیر برقی بسته است، شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته نامیده میشود؛ تا زمانی که سیگنال برقی به کویل های شیر برقی داده نشود هوا در شیر برقی محبوس میشود و در صورت انرجایزد بودن هر کدام از بوبین ها با قطع شدن برق اسپول به حالت وسط یعنی تمام بسته بازمیگردد.

در صورت استفاده از شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته برای کنترل جک پنوماتیک معمولی، میتوانیم جک را نیمه باز(یا در هر اندازه ای که میخواهیم) نگه داریم و به دلیل بسته بودن کلیه پرت ها از جمله پرت های تخلیه، شفت در حالت نیمه باز باقی میماند و حتی با فشار وزنه یا دست نیز حرکت نمیکند.(در صورت وجود وزنه سنگین ممکن است شفت به طور جزئی حرکت کند)

تفاوت ها و شباهت های شیر برقی پنوماتیک 5/2 دوبل و شیر برقی 5/3 وسط بسته:

 • هر دو، دو بوبین دارند.
 • در ساختار شیر 5/3 وسط بسته در هر دو طرف اسپول فنر وجود دارد در حالی که در هیچ طرف شیر 5-2 دوبل فنر وجود ندارد.
 • با هر دو میتوان شفت جک را در حالتی به مدت طولانی نگه داشت.

خرید: شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط بسته پنوماتیک

کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط شناور چیست؟

نقشه شیر برقی پنوماتیک وسط شناور
نقشه شیر برقی پنوماتیک وسط شناور

شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط شناور، شیری است که در حالت اسپول وسط (یعنی زمانی که برق به هیچ کدام از دو بوبین شیر برقی پنوماتیک وصل نباشد)، اجازه میدهد پرت A و B به سمت پرت های تخلیه یعنی R1 و R2 باز باشد.

همانطور که میدانید شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط شناور برای کنترل جک پنوماتیک کاربرد دارد؛ در کنترل جک پنوماتیک به وسیله یک شیربرقی 5/3 وسط شناور قادر خواهیم بود تا شفت جک پنوماتیک را در میانه راه و در هر جایی که بخواهیم نگه داریم. یعنی الزاما نباید شفت جک تا انتها باز و یا تا انتها بسته شود.

اما تفاوتی که شیر برقی 5/3 وسط بسته با شیر برقی 5/3 وسط شناور دارد این است که در استفاده از شیر برقی 5/3 وسط شناور پس از ایستادن شفت جک پنوماتیک قادر خواهیم بود با نیروی دست یا هر وزنه دیگری شفت جک پنوماتیک را حرکت دهیم.

در کاربرد شیر برقی پنوماتیک 5/3 وسط شناور وقتی به هر کدام از دو بوبین شیر برقی برق متصل باشد، شفت جک پنوماتیک حرکت خواهد کرد به طوری با اتصال برق به یک بوبین شفت باز میشود و با اتصال برق به بوبین دیگری شفت بسته میشود و هر زمانی که برق به هیچ یک از بوبین ها متصل نباشد، شفت در هر جایی که باشد می ایستد ولی با نیروی دست یا وزنه قابل حرکت است. چرا؟

چون با توجه به وضعیت پرت ها در وضعیت وسط که در اول این پاراگراف تبیین شد، در پشت پیستون از هیچ طرفی فشار هوا باقی نمیماند و میتوان به نیروی دست یا وزنه شفت جک پنوماتیک و به همین ترتیب پیستون جک پنوماتیک را حرکت داد و هوای پشت یا جلوی پیستون را که از پرت A و B وارد شیر برقی میشوند را از پرت های R1 و R2 شیر برقی تخلیه کرد.


آیا میدانید کاربرد شیر برقی های ایزویی با بلوک برای چه مواردی است؟ در کامنت ها به من بگو.

بررسی: انواع شیر برقی در سایت بریف تک

مهدی خدایی

مهدی یک دانشجوی کارشناسیه که به خاطر علاقه‎ش به صنعت، شروع به بررسی تخصصی و محتوی نویسی در مورد اتوماسیون کارخانجات کرده. چشم انداز مهدی اینه که روزی یک مرجع آنلاینِ کامل و دقیق در مورد صنعت برای هم میهنانمون داشته باشیم. تخصص مهدی در حوضه قطعات و تجهیزات پنوماتیکی هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا